Фестиваль «Рок Булава» проходив у Переяславі-Хмельницькому на території спортивної бази з 29 червня о 1 липня.
«Рок Булава» – це невеликий фестиваль для фанів року. Ви не побачите зіркових колективів у програмі виступів. Бодай десята частина назви гуртів на фестивалі, можливо, буде вам знайома тільки, якщо ви відчайдушно стежите за альтернативною музикою в Україні.
Хто їде на «Рок Булаву»
На фестиваль їдуть всі охочі. Здебільшого це фанати живої рок музики та концертів на відкритому повітрі.
Часто на «Булаву» їдуть своєю групою та з командою фанів, бо це чудова можливість мати змогу виступити на справжній сцені.
«На фестиваль їдуть по різному. Одна банда їде на день і привозить з собою фанів, інколи чоловік 40-100. На наступний день вони їдуть, приходять інші. Дехто залишається на всі дні, дехто ні. Минулого року всього на фестивалі було, ну, десть тисячі три» — розповідає постійний відвідувач «Рок Булава».
Можна було б написати, що на фестивалі тільки молодь – про те ні. Тут є батьки з дітьми, є діти, біля яких батьків не було помічено, є студенти та люди середнього віку.
Якщо у вас молода рок-банда – вам на «Булаву»
Для деяких груп виступ на «Булаві» – мабуть перший серйозний вихід на сцену. Тому часто виступи переривають через технічні помилки. Слухачі під сценою сприймають це нормально і навіть підтримують музикантів.
«Та не хвилюйся ти так, аж звідси видно», — каже жінка, що стоїть із сином під сценою, коли під час виступу одного із гуртів перестала звучати гітара. – «Ти просто в ритм по струнам бий, аби звучало».
Хлопчина на сцені, мабуть ще школяр, щось крутить на гітарі і винувато знизує плечима.
«Сорян», — каже він.
Через кілька хвилин виступ продовжено.
У іншої групи технічний збій також пройшов під час виступу, але публіка ставиться з розумінням. Виступи інших гуртів переносяться, бо ті або запізнюються приїхати на фестиваль, або взагалі не приїжджають.
Ніяких заборон. Проте все в рамках закону
«Що мені подобається на цьому фестивалі – нема ніяких заборон. Можна вийти за межі фесту, сходити у магазин, купити харчів та всього іншого і занести. Всі так роблять. Хочеш бухати – бухай, хочеш стрибати – стрибай. Але, звісно, без криміналу», — розповідає один із відвідувачів «Рок Булава».
Справді, охорони на території «Булави» майже немає. До сцени можна підходити впритул и вітатися за руки з виконавцями.
Під час виступу до сцени підбігає дівчина, залазить на неї і починає позувати. В цей час її хлопець фотографує її на телефон. Потім дівчина зістрибує зі сцени і зникає у натовпі. На будь-якому іншому фестивалі таке було б неможливим через охорону та паркани біля сцени.
Найвідданіші слухачі
Аудиторія на «Рок Булаві» не численна, проте віддана справі. Вона буде стрибати і падати на асфальт, здираючи плечі та локті навіть під час виступу гуртів, які бачить уперше. Вона буде палити димові шашки і робити «слем» навіть вдвох чи втрьох – тільки би на сцені грали рок.
«Камера сгорания!» – волатиме чоловік щосили під сценою після кожної пісні харківської групи з такою назвою. А у перерві між скандуванням буде штовхатися та стрибати разом з десятком інших фанів.
Тим часом «Камера сгорания» співатиме «Жадно смотрит на меня морда президента, я не гражданин страны с этого момента». А потім іншу пісню зі словами «Спробуй прожити тварюка в місяць на тисячу гривень». З усіх гуртів першого дня фестивалю це буде єдиний політично «не коректний» колектив.
Після виступу «Камера сгорания» піде заселятися у хостел.
Де жити під час «Рок Булави»
Так званий хостел та готель – варіанти проживання на фестивалі. А ще тут є наметове містечко. У цих місцях ви можете зупинитися на три дні фестивалю. У Переяславі є готелі, але ціни на них дуже високі, тому краще жити на території фестивалю».
Хостел – це дві дерев’яні будівлі, мабуть, колишнього пансіонату. Готель – це будівля із цегли. Різниця між ними, окрім матеріалу стін, у вартості проживання. В хостелі ліжко на ніч коштує 80 гривень, в готелі вище.
Один із гуртів не потурбувався заздалегідь за житло і тепер не знає, де ночувати. Жінка, що відповідає за хостел, пропонує учасникам гурту спати на підлозі на матрацах, бо інші ліжка відсутні. Головною умовою музикантів є те, щоб кімнату можна було закрити на замок через дорогу апаратуру. Але у хостелі на дверях кімнат взагалі немає замків.
«Ви розумієте, в нас апаратури на 100 тисяч гривень», — розповідає хлопець у трусах та футболці жінці, яка відповідає за розселення.
«Та не кажи, скільки вона коштує», — перериває його товариш.
«Я не буду на вашій апаратурі грати, бо не вмію», — відповідає жінка.
«Ви не будете, але нам її потрібно залишити під замком. Бо завтра ми будемо виступати на головній сцені. Це, до речі, наш гітарист, він завтра також буде виступати на головній сцені», — продовжує хлопець.
Розпорядниця обіцяє, що замки привезуть і кімнати можна буде зачиняти. Хлопцям це підходить і вони йдуть дивитися кімнату.
Групи, які мені сподобалися на «Рок Булаві»
Коли я їхав на фестиваль, то із переліку колективів, які були у програмі фестивалю, знав від сили може один або два. Але в цьому є і позитивні сторони – адже ви завжди можете знайти новий колектив, якій вам сподобається. А колективів тут багато.
«Коли ви виступаєте», — запитую у хлопця в шкіряних штанях та з гітарою у руках.
«Через півгодини».
«А як називається ваша група».
«Let’s scare Jessica to death».
Це одеський гурт, який привіз із собою один з найяскравіших образів «Рок Булави». Це такі собі The Kiss з Одеси.
У гурту англомовні пісні та всі атрибути справжньої рок-групи – довге волосся, незвичний одяг, грим, вміння стрибати з гітарою під час виступу та прокачані скіли «хедбенгінгу». Це коли музиканти під час виступу крутять головою.
Якщо вважаєте, що всі ці навички дуже прості – спробуйте просто покрутити швидко головою, а потім уявить, що вам ще потрібно грати. А потім пострибайте, побігайте сценою, знову покрутіть головою і так – десь 30-45 хвилин.
Саме цим і займаються музиканти на «Рок Булаві». А ще й співають. Тому якщо ви поціновувач року та таких дійств – то вам точно потрібно на «Булаву».
Як концертний фотограф скажу, що я фотографував багато інших відомих виконавців, але Let’s scare Jessica to death дали мені такі бомбезні кадри, яких я не бачив взагалі ні в кого. Хлопці дійсно створюють на своїх виступах шоу, яке гарно виходить на фотографіях.
Іноземні гості
Крім українських гуртів на «Рок Булаві» ви можете побачити та послухати і іноземний музичний андеграунд.
«Як чисто грають шведи», — дивується хлопець під сценою у перерві між піснями шведського гурту Project XY.
Шведи грають Metalcore. Для звичайної людини – це дуже швидкі барабани, скрежіт гітар та буквальне гарчання соліста. Тобто, важко сказати, де у цій музиці помилка, а де чисте звучання. Але хлопець запевняє мене, що шведи грають дуже чисто, а от наші – не дуже.
«Хоча, ближче до кінця сьогодні будуть грати одна наша група Morphine Suffering. Вона крута», — каже він.
Різні стилі металевого року в яких я нічого не розумію
«А зараз ми будемо грати Power Metal, — каже лідер іншого одеського гурту на сцені «Рок Булави». Він робить паузу і з теплотою у голосі додає: «І навіть Speed Metal».
Не знайомій з такими стилями року людині ці назви нічого не скажуть, але публіка під сценою від них просто вибухає.
Щоправда, тексти до Power Metal та Speed Metal більше схожі на перекази пригодницьких романів для школярів – щось про піратів та боротьбу, мабуть, із стихією.
Вогонь та дисципліна на «Рок Булава»
Під час виступу іншого гурту перед сценою показують шоу з вогнем. Присутніх просять відійти від сцени метрів на п’ять і попереджають, що якщо будуть лізти до сцени – дістануть опіки. Натовп слухняно відходить.
Скрита дисципліна – ознака відвідувачів «Рок Булава», тут ніби кожен робить що хоче, але якщо зі сцени кажуть не смітити або не лізти до виконавців – принаймні ніхто не лізе і не кидає сміття перед сценою.
Салюти зі сцени
Чим ближче до ночі, тим гарячіше стає на сцені «Рок Булави». На неї вже виходять відомі гурти серед вузького кола альтернативної музики з величенькими групами фанів.
«Ця пісня присвячується с-а-та-н-і-і-і», — волає зі сцени фронтмен з зеленим волоссям. «Ні в якому разі не підписуйтеся на нас, ми вас навчимо поганому. Пісня називається «Свіжина».
Під час виступу гурт палить димові шашки та запускає салюти прямо зі сцени. Це гурт «Пасть крокодила». Його виступ – останній перед виступом хедлайнерів першого дня «Рок Булави» гурту Morphine Suffering.
Хедлайнери першого дня фестивалю
У 2014 рокі Morphine Suffering називали найкращою метал групою України, якщо вірити «Вікіпедії». Цього року на «Рок Булава» цей гурт чекали ще з початку першого фестивального дня.
Поміж собою прихильники називали Morphine Suffering «морфінами» і постійно перепитували, чи точно гурт приїхав і дасть виступ. Поблизу сцени продавали футболки цієї групи.
«Ви вже вибачте, ми кілька років не грали, втратили форму», — каже лідер Morphine Suffering після початку виступу.
Але натовп йому не вірить, хоча дійсно, гурт не виступав кілька років.
«Фотографуй басиста, басиста», — кажуть мені у натовпі. «Він самий крутий».
«Рок Булава» і слем
Тим часом під сценою починається масовий «слем». Тут вже значна кількість слухачів, порівняно із денним відвідуванням. Дехто падає і його швидко підіймають. А падати болісно – бо перед сценою твердий асфальт. Але на це не звертають увагу. У загальній штовханині приймаються участь багато дівчат. Вони жваво бігають між купами хлопців, уникаючи прямого контакту.
Якийсь байкер ставить прямо перед сценою перероблений під «харлей» мотоцикл «Дніпро». Він усім заважає, але його власник гордо сидить на ньому і дивиться на всіх так, наче і справді це «харлей» за 100 тисяч доларів.
«Точно заглох і не може відкотити, бо заважкий», — проминає у мене в голові, бо всім відомо, що така мототехніка не відрізняється надійністю.
Крім нових членів гурту Morphine Suffering представляє на «Булаві» нові пісні і запевняє, що вони ще ніде не звучали. Потім виходить на «біс» та закінчує перший день виступів на сцені.
Майже відразу після цього починається щільний дощ, який з перервами буде йти всю ніч. Але музика у записі буде звучати на сцені також всю ніч.
Чому вам потрібно їхати на цей фестиваль
А попереду ще два дні металевого та рокенрольного драйву «Рок Булави». На них вже будуть інші «хедлайнери», наприклад Green Gray. І буде ще більше 30 інших груп, про які ви точно нічого не знаєте.
Тому, якщо вам потрібні гучні імена – то на «Рок Булаві» їх може взагалі не бути. Вам можна відвідати цей захід, якщо ви можете перенести польові умови проживання заради сучасного українського року. Він трошки бруднуватий, інколи дуже простий, але це те, що наразі існує на альтернативній сцені України.
Хоча, якщо ви полюбляєте таку музику, то мабуть і самі знаєте про «Рок Булаву».
«Рок Булава» та концертна фотографія. Чому я в захваті від цього фестивалю
Для концертного фотографа та концертної фотографії «Рок Булава» – просто рай. Я зробив тут одні з найкращих своїх фото з музичних виступів. Я провів тут чудовий час, і мені сподобалося тут все.
Тому, якщо ви займаєтеся фотографією і хочете фотографувати музику – вам також потрібно відвідати цей фестиваль.
Більше записів та фотографій музики можна подивитися тут — «Концертна фотографія». Підписуйтеся на мою сторінку у Facebook Kirill Tigai Photography.